Our product range includes a wide range of aisi 1020 stainless steel sheet, sa 387 grade 11 steel plates, sa 387 gr 12 cl2 alloy steel plate, alloy steel plate, stainless steel plates 10inch and 16 mo3 steel plates.
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SA 387 Grade 11 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 185 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | Sa 387 Gr 12 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 197 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | All Grades Available |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 146 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 16 Mo3 |
Minimum order quantity: 194 Kg
Get Latest Price
| Grade | 316ti |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India