We are a leading Manufacturer of ss sheet 316l, jindal 0.5 mm sheet price, aluminium 5052 sheet, aluminium 6061 t6 sheets, aluminium chequered plates and stainless steel foil sheets from Mumbai, India.
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Full Hard |
| Application/End Use | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Application | Elevator, Railway Coach, Decorative, Automotive, Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Is It Anodised | Anodised |
| Grade | 5052 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Size | 6*3 Ft |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Dimensions | 6*3 Ft |
| Is It Anodised | Anodised |
| Grade | 6061 t6 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | All Grades Available |
| Pattern | 5 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Width | 300 mm |
| Grade | All Grades Available |
| Temper | Half Hard |
| Form | Roll |
| Surface Finish | 2B |
| Application | Insulation |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Production Route | Cold Rolled |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Steel Grade | All Grades Available |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India