Manufacturer of a wide range of products which include 16 gauge stainless steel sheet 4x8, stainless steel plain sheet, ss plain sheet price, 4x8 stainless sheet metal, duplex steel coupling and 17 4 stainless steel plate.
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Kitchen Equipment, Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction, Kitchen Equipment |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | All Grades Available |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Technics | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 107 Piece
Get Latest Price
| Form | Plate |
| Diameter | 5 mm |
| Condition | H1100 |
| Finish | Bright |
| Grade | 17-4 PH |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Alloy Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Standards | ASTM A240 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Finish | 2B |
| Corrosion Class | Super Duplex |
| Origin | Indian |
| Form | Plate |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 80 / Piece Get Latest Price
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India