Manufacturer of a wide range of products which include 304 stainless steel plate price, jindal steel plate price per kg, stainless steel sheet plate, ss 304 plate price, 410 ss plate and stainless steel plate suppliers.
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM A240 |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Half Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM A240 |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade | 410 |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Half Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1500 x 3000 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Plate |
| Hardness | Full Hard |
| Application/End Use | Industrial, Architectural, Automotive, Marine, Decorative |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Grade | 410 |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Width | 1250 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Aavailable |
| Thickness | 6 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | High manganese steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Alloy Steel Pipe Grades | Sa285 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 189 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Product Form | SHEETS,PLATE |
| Finish | Cold Rolled (CR) |
| Grade | All Grades Available |
| Width | 1250 mm |
| Standards | ASTM A240 |
| Thickness | 3 mm |
| Diameter | 10 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Imported |
| Thickness | 5 mm |
| Hardness | 250 bhn |
| Tensile Strength | 325 mpa |
| Material Grade | Hadfield Steel |
| Elongation | 30 % |
| Carbon Content | 1.0 % |
| Manganese | 14 % |
₹ 305 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Grade | SS316 |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Grade | 410 |
| Length | 3000 mm |
| Brand | Jindal |
| Width | 1500 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Edge | Cut Edge |
| Brand | Jindal Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Half Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Grade | 304 |
| Pattern | Diamond |
| Surface Finish | Chequered |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Carbon Grade | S235JR |
| Carbon Level | High Carbon |
| Thickness | 10 mm |
| Application | General Fabrication, Boiler, Tank, Shipbuilding, Structure |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 8 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Half Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | HR |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Brand | Jindal |
| Surface Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Material Grade | All Grades Available |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Type | Plate |
| Thickness | 5mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Jindal |
| Gauge | 18 g |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 20 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India