Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel coil, stainless steel duplex s32750 coil, stainless steel 304 coil, stainless steel 317l coil, stainless steel 321 coil and stainless steel 316l coil.
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 425 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Standard | ASTM A706 |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | S32750 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 349 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS317L |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 321 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 295 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 302 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | 316 |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 304L |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 410S |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 420 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 304 |
Nevio Steelage PVT LTD is a premier supplier in the steel industry, specializing in a comprehensive range of high-quality products designed to meet diverse industrial needs. Based on a foundation of excellence and innovation, Nevio Steelage PVT LTD offers a wide array of steel solutions, including:
₹ 425 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Standard | ASTM A706 |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 310s |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Standard | ASTM A706 |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 317 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS321H |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Finishing Type | Hairline |
| Steel Grade | All Grades Available |
| Color | Black |
| Thickness | 3 mm |
| Type | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | All Sizes Available |
| Grade | All Grades Available |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 422 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 441 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 430 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 409 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 305 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Half Hard |
| Application/End Use | Decorative, Industrial, Architectural, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.50 mm |
| Width | 1250 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Cold Rolled |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
| Application | Automotive, Fabrication, Kitchenware, Construction, Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 410 |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2.00 mm |
| Width | 1500 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Cold Rolled |
| Hardness | 1/2 Hard |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
| Application | Automotive, Industrial, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | 409 |
| Thickness | 1.50 mm |
| Width | 1500 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Cold Rolled |
| Hardness | 1/4 Hard |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Kitchen Equipment, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | 17-4 PH |
| Condition | H900 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A693 |
| Origin | Indian |
| Application | Power Plant, Defense, Aerospace |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 0.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Material Grade | All Grades Available |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 4 x 10 feet |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Kitchen Equipment, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | jindal |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 100 Kg
Nevio Steelage Private Limited - Manufacturer of stainless steel chain & Wholesaler of stainless steel coil,hardox plates,Stainless steel Sheet/Plates,Etc. since 2023 in Mumbai, Maharashtra.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 100 m |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 100 m |
Minimum order quantity: 500 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India