Our product range includes a wide range of stainless steel 431 rod, duplex 2205 stainless steel rods, stainless steel 317l rods, stainless steel 317 rods, stainless steel 409 rod and stainless steel 416 rod.
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Size | 3 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 330 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 317l |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 330 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 16 mm |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Finish | Bright |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 12 ft (3.6 m) |
| Size | 5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 317 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | All Grades Available |
| Thickness | 2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Steel Grade | Duplex 32760 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Thickness | 2 inch |
| Diameter | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 310s |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 310 |
| Size | 4 inch |
| Thickness | 1 inch |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 18 meter & above |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 321 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 18 meter & above |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 316 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inch |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 183 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 4mm |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Plate |
| Thickness | 3–6 mm |
| Finish | CR |
| Standard | ASTM A240 |
| Grade | 2205 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Usage Industry | Chemical |
| Origin | Indian Make |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Material Grade | 316 |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Material | Maraging Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | All Grades Available |
Minimum order quantity: 131 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 0.30 mm |
| Width | 300 mm |
| Grade | 316 |
| Temper | Half Hard |
| Form | Roll |
| Surface Finish | 2B |
| Application | Electronics, Insulation, Packaging |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Origin | Indian |
| Application | Marine, Power Plant |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Shape | Round |
| Diameter | 25 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Brand | Hindalco |
| Usage / Application | Aerospace |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | 410 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/diameter | 5mm |
| Minimum Order Quantity | 100kg |
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India