Our range of products include stainless steel duplex s32750 seamless pipe, stainless steel duplex 2205 seamless pipes, stainless steel 310 seamless pipe, stainless steel 317 seamless pipes, seamless stainless steel pipe and ar 400 plate welding.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Type | Seamless |
Minimum order quantity: 500 Kg
Seamless stainless steel pipes with a 3-inch diameter are heavy-duty and versatile piping solutions designed to meet the demands of industrial and commercial applications. Manufactured without welded seams, these pipes offer superior strength, structural integrity, and resistance to corrosion, making them suitable for environments exposed to harsh chemicals, extreme temperatures, and high pressures. The larger diameter ensures enhanced flow capacity, making them ideal for transporting liquids, gases, or other substances in industries such as oil and gas, petrochemicals, water treatment, construction, and power generation. With a smooth internal surface, these pipes minimize friction loss and maintain efficient flow rates, ensuring reliability and performance. Durable and low-maintenance, 3-inch seamless stainless steel pipes are a trusted choice for critical systems requiring longevity and robust functionality.
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Grade | All Grades Available |
| Size (Outer Diameter) | 60.3 mm (2 in) |
| Schedule | Sch 40S |
| Standard | ASTM A312 |
| Shape | Round |
| Length | Random Length |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Brand | Jindal |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | All Grades Available |
| Thickness | 6 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Form | Plate |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Thickness | 2–5 mm |
| Finish | 2B |
| Grade | 304 |
| Standard | ASTM A240 |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Origin | Indian Make |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 1.50 mm |
| Width | 1250 mm |
| Finish | 2B |
| Grade | All Grades Available |
| Form | Cold Rolled |
| Hardness | 1/2 Hard |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
| Application | Construction, Automotive |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Outer Diameter (OD) | 12.7 mm (1/2 in) |
| Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Type | Welded (ERW) |
| Length | Custom Length |
| Standard | ASTM A312 |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
₹ 410 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Surface Finish | Anodized |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material Grade | 316L |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 2 mm |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 2 mm |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 12 m |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 Inch |
| Material Grade | Boiler tubes are made from a variety of materials and grades, including carbon steel, stainless stee |
| Unit Length | 6m |
| Color | Black |
| Usage/Application | Boiling tubes are used in laboratories to heat substances strongly, and are primarily used for boili |
| Max Temperature Resistance | The maximum temperature of a boiler tube depends on the type of material it's made from: SA 210 Gra |
| Diameter | 1/2" TO 8" |
| Hollow Sections | Hollow sections, also known as Hollow Structural Sections (HSS), are high-strength steel tubes used |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Brand | IMPORTED |
| Steel Grade | ASTM A335 grade of pipes. It is also known as ASME SA335 G |
| Material | A335 P11 pipes: |
| Thickness | 2.0mm - 14 mm |
| Surface Treatment | ASTM A335 P11 pipes can be surface treated in a variety of ways, including: Galvanized Black, PVC, o |
| Type | low alloy steel that possesses high temperature |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Material Grade | 304 |
| Size (Outer Diameter) | 60.3 mm (2 in) |
| Size | 4 inch |
| Schedule | Sch 40S |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Standard | ASTM A312 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
HITESH KUMAR (CEO)
Pacific Steel Engineering Private Limited
Ground Floor, Shop No. 5, Plot No. 13, Katewala Building, Falkland Road 4 TH Lane, Khetwadi, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India